Co powinieneś wiedzieć o declutteringu

Nasz dom powinien być miejscem odpoczynku i ukojenia. Nadmiar niepotrzebnych rzeczy sprawia, że zamiast czuć się komfortowo i swobodnie we własnym domu jesteśmy nim przytłoczeni.

Zaczynasz sprzątać. Nagminnie porządkujesz rzeczy, które za chwilę ponownie tworzą bałagan a zbyt duża ilość przedmiotów sprawia, że nie możesz nic znaleźć.

Brzmi znajomo?

To właśnie w tym miejscu przychodzi na pomoc decluttering.

Decluttering, odgracanie, Połącz Kropki Studio

Co to jest decluttering?

Decluttering po polsku oznacza odgracanie. Jest to czynność polegająca na pozbywaniu się rzeczy, których nie potrzebujesz. Celem declutteringu jest przywrócenie porządku w danej przestrzeni przy jednoczesnym uczynieniu z niej bardziej użytecznej i przyjemniej.

To co należy podkreślić, decluttering nie jest namawianiem do minimalizmu, układaniem w pudełeczkach, sprzątaniem, robieniem czegoś za kogoś ani organizacją przestrzeni.

Decluttering nieco szerzej

Nad dużą ilością rzeczy jest bardzo trudno zapanować. Szuflady, które ciężko zamknąć (albo już się nie domykają), pełne szafki rzeczy, o których nawet nie masz pojęcia, że się tam znajdują, kolejne zabawki dzieci, na które nie masz już po prostu miejsca.

Utrzymanie czystości w domu bywa trudne, przy czym powinniśmy pamiętać, że czystość w domu (ta powierzchowna) nie jest równoznaczna z porządkiem.

Zmniejszenie liczby niepotrzebnych rzeczy sprawia, że odzyskujemy wolną i przejrzystą przestrzeń. Świadome pozbycie się nadmiaru rzeczy sprawia, że zdajemy sobie sprawę z tego co tak naprawdę jest dla nas ważne. Odzyskujemy nie tylko swoją przestrzeń, ale również spokój, harmonię i komfort w życiu codziennym.

Decluttering, odgracanie, Połącz Kropki Studio

Połącz Kropki – decluttering jest drogą do wymarzonego porządku

Warto pamiętać, że declutter nie przychodzi sprawdzać czystości w Twoim domu. Jest to usługa, która ma na celu pomóc Ci przywrócić wolną i przejrzystą przestrzeń.

Profesjonalny doradca przede wszystkim przeprowadzi Cię krok po kroku przez proces odgracania, doradzi Ci od czego zacząć, pomoże przygotować cały plan działania (dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb). Otrzymasz wsparcie, w zakresie które rzeczy warto zostawić, co oddać lub sprzedać, co wyrzucić a które rzeczy (i gdzie) z powrotem poukładać na miejsce. Declutter nie zostawi Cię z workami pełnymi rzeczy, z którymi nie wiesz co zrobić. Pomoże Ci w osiągnieciu postawionych celów a Twój proces odgracania doprowadzi do końca.

Decluttering można przeprowadzić oczywiście w całym domu, w poszczególnych pomieszczeniach, jak i przestrzeniach. Czyli declutter może pomóc w odgracniu np. kuchni, garderoby, pokoju dziecka, biura jak i jednej wybranej szafy, biurka.

Decluttering – nowy trend czy realna potrzeba?

W dobie konsumpcjonizmu, kiedy mamy łatwy dostęp do różnych dóbr, naszą zmorą zrobiło się gromadzenie przeróżnych rzeczy (często w ogóle nam nie potrzebnych). Natomiast czasy pandemii uzmysłowiły nam jak nasz własny dom (nasza przestrzeń) jest ważna. Nagle zostaliśmy w domach, przepełnionymi rzeczami, z przymusem przebywania w tej przestrzeni. Wszystkie te czynniki bezpośrednio zaczęły wpływać na jakość naszego życia, jak i zarówno kondycję psychiczną.

Biorąc pod uwagę obecne czasy, decluttering staje się realną potrzebą współczesnego człowieka.  W procesie declutteringu unikalne jest to, że nie odmieni tylko wnętrze Twojego domu, ale i również zmieni podejście do posiadanych rzeczy i wpłynie pozytywnie na jakość życia codziennego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top